Údržba nábytku z DTD

Nábytok vyrobený z drevotriesky – DTD je jednoduchý na údržbu. Nečistoty stačí utrieť suchou prípadne mierne navlhčenou handričkou. Pri čistení použivajte len minimálne množstvo vody. Na odolnejšie škvrny je vhodné použitie malého množstva saponátu. Nábytok vyrobený z DTD po čistení utrite do sucha, pretože vlhkosť môže materiál nenávratne poškodiť


Správny výber roštu a matracu na vašu posteľ

Latový rošt sa výrába prevažne zo smrekového dreva je vhodný na pružinové matrace. Latky roštu by mali mať medzeru maximálne štyri centimetre, ideálny počet latiek je cca 20 ks. Správnym výberov rostu sa predlži životnosť matraca.

Pružné čiže lamelové rošty tvoria lamely, vyrábané z umelých materiálov, z bukového alebo brezového dreva. Čím viac ich rošt ponúka, tým kvalitnejšie sú jeho účinky na Vaše zdravie aj matrac. Počet Ideálny počet lamiel je spravidla 28-lamiel, luxusné rošty potom až 42-lamiel. Platí, že viac pružných lamiel na rošte lepšie plní jeho účel. Matrac sa totiž potom neprehýba a rošt s pohyblivými lamelami sa im ľahšie prispôsobí. T Výrobcovia ponúkajú dva typy lamelových roštov – rovný alebo polohovací. Dostupné sú s pevnými aj pružnými lamelami. Výhoda polohovacieho roštu je v prispôsobení sa jednotlivých častí roštu Vašim potrebám.

Jednoduchší rošt umožňuje polohovanie hlavy a nôh , zložitejšie umožňuje viac polôh. Túto funkciu roštu ocenia najmä vášniví čitatelia, alebo starí ľudia.

Pri použití lamelového roštu je vhodný matrac matrac zo studenej pen alebo latexovy, okrem tých vystužených kokosovovláknitou doskou. Potom tiež matrace sendvičové, ktoré kombinujú viac materiálov. Všetky majú spoločného menovateľa, ktorým sú mäkkosť, ohybnosť a dobrá prispôsobivosť.


Odporúčania výrobcu nábytkových dvierok Trachea

Návod na údržbu výrobkov s povrchovou úpravou štandardnou fóliou
Odporúčania pre čistenie: Použite bežné čistiace kvapaliny alebo detergenty na plasty. Zlučiteľnosť konkrétneho prostriedku s fóliou odporúčame najskôr vyskúšať na skrytom mieste. Škvrny od silne zafarbených substancií zmyte čo najskôr vodou s prídavkom bežného čistiaceho prostriedku (nie abrazívneho!). Škvrny nenechávajte zaschnúť - ich odstránenie je potom oveľa ťažšie! Zvyšky škvŕn, najmä mastné striekance a usadeniny, môžete vyčistiť 30% horúcim roztokom mazľavého mydla pomocou jemnej kefky. Tento postup podľa potreby zopakujte. V prípade ťažko odstrániteľných škvŕn možno použiť aj čistidlá s podielom alkoholu najviac 15 - 20% (Sidolin - Clin universal alebo Ajax, čistič okien). Na záver zmyte zvyšky čistiacich prostriedkov vlažnou vodou a vysušte fóliu jelenicou na okná.
Upozornenie: Nepoužívajte zafarbené čističe (či už riedené alebo koncentrované), pretože ich farbivá môžu na fólii zanechať stopy! Parné či vodné vysokotlakové čistenie nie je na čistenie fóliovaných nábytkových povrchov vhodné. Tieto povrchy tiež nie sú odolné proti organickým rozpúšťadlám ako sú riedidlá, odlakovače alebo koncentrovaný alkohol.

Návod na údržbu výrobkov s potlačou Overface.
Odporúčania pre čistenie: Povrch by nemal byť čistený skôr ako 4 týždne od výroby! Potom môžeme použiť teplú vodu a jemnú handričku. Osvedčilo sa aj použitie špeciálnych autoutierok napustených čistiacim roztokom (napr. Sonax Clean a Drive)
Upozornenie: Ak použijete akékoľvek čistiace prostriedky, dbajte na to, aby neobsahovali aromatické uhľovodíky, estery, ketóny, halogénované hydrocarbonáty alebo alkohol v koncentrácii nad 25%. Neodporúčame tiež použitie detergentov na báze octu. Prostriedky by nemali byť abrazívne (drsné, odierajúce, hrubé) a mali by byť vždy zriedené teplou vodou.

Návod na údržbu výrobkov s povrchovou úpravou matnou fóliou
Dekory číslo: 1-8 (vanilka mat), 4-8 (ostružina mat), 171 (biela mat), 540 (jelša mat), 615 (javor horský), 910 (hruška mat) a prípadné ďalšie dekory podľa ponuky. Matný vzhľad uni farieb a dekorov "pravého dreva" je pri matných fóliách dosiahnutý použitím špeciálnych aditív v laku. Obzvlášť pri svetlých dekoroch sa prejavuje citlivosť voči silne zafarbeným kvapalinám a substanciám. Za účelom zachovania kvality povrchu je potrebné dodržiavať nasledujúce odporúčania.
Odporúčania pre čistenie: Škvrny od silne zafarbených substancií (napr. kávou, horčicou, kari korením alebo červeným vínom) zmyte čo najskôr vodou s prídavkom bežného čistiaceho prostriedku (nie abrazívneho!). Škvrny nenechávajte zaschnúť pretože v tomto prípade nebude už možné nečistoty bezo zvyšku odstrániť. Zvyšky škvŕn, najmä mastné striekance a usadeniny, je možné vyčistiť 30% horúcim roztokom mazľavého mydla pomocou jemnej kefky alebo pomocou pridania umývacieho prípravku napr. obchodná značka "Priel" v množstve podľa odporúčania od výrobcu, alebo alkoholu (etanol, maximálny pridaný podiel 10 %). Tento postup podľa potreby zopakujte. Na záver zmyte zvyšky čistiacich prostriedkov vlažnou vodou a vysušte fóliu jelenicou na okná. Na prevenciu poškodenia povrchu vyskúšajte najskôr na nenápadnom mieste v malom množstve a krátkodobo pôsobenie čistiaceho prostriedku. Pritom je nutné zohľadniť pokyny výrobcu.
Upozornenie: Nepoužívajte zafarbené čističe (či už riedené alebo koncentrované), pretože ich farbivá môžu na fólii zanechať stopy

Návod na údržbu výrobkov s povrchovou úpravou lesklou fóliou
Dekory číslo: 110 (biela lesk), 114 (slonová kosť lesk), 117 (vanilka lesk), 118 (papyrus žltý lesk), 131 (zelená lesk), 134 (oliva lesk), 142 (modrá lesk), 145 (lila lesk), 151 (bordó lesk), 153 (červená Maranello lesk), 155 (malina lesk), 158 (papyrus červený lesk), 165 (cappuccino lesk), 168 (papyrus hnedý lesk), 169 (čierna lesk), 185 (strieborná vlnka lesk), 186 (oxygen lesk), 187 (okapa lesk), a prípadné ďalšie dekory podľa ponuky.
Poznámka: nejedná se o povrchovú úpravu fólií „vysoký lesk“!
Odporúčania pre čistenie: Výrobky sú opatrené ochrannou modrou alebo priehľadnou fóliou proti poškodeniu pri doprave, manipulácii a montáži. Povrch by nemal byť čistený skôr ako 4 týždne po odstránení tejto fólie! Potom môžeme použiť teplú vodu a jemnú handričku. Osvedčilo sa aj použitie špeciálnych autoutierok napustených čistiacim roztokom (napr. Sonax Clean a Drive).
Upozornenie: Ak použijete akékoľvek čistiace prostriedky, dbajte na to, aby neobsahovali aromatické uhľovodíky, estery, ketóny, halogénované hydrocarbon alebo alkohol v koncentrácii nad 25%. Neodporúčame tiež použitie detergentov na báze octu. Prostriedky by nemali byť abrazívne (drsné, odierajúce, hrubé) a mali by byť vždy zriedené teplou vodou.